مقالات علمی-پژوهشی پژوهش‌نامه انتقادی متون برگزیده پانزدهمین جشنواره نقد کتاب خانه کتاب شد

مراسم اختتامیه پانزدهمین جشنواره نقد کتاب خانه کتاب (وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)  در تاریخ یکم بهمن ماه سال 1397 در خانه اندیشمندان علوم انسانی با حضور دکتر محسن جوادی، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دکتر حسینعلی قبادی، ریاست پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و جمعی از اندیشمندان برگزار شد. پس از فراخوان خانه کتاب وزارت ارشاد در سال جاری، دست‌اندرکاران نشریه پژوهش‌نامه انتقادی متون و برنامه‌های علوم انسانی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، بیش از 120 مقاله را در سایت خانه کتاب  بارگذاری کردند. سپس داوری مقالات در 12 رشته (ادبیات فارسی، کلیات و اطلاع‌رسانی، دین، علوم و فنون، میراث‌پژوهی، فلسفه و کلام و عرفان، علوم اجتماعی، علوم سیاسی، تاریخ و جغرافیا، علوم تربیتی، هنر، و کودک و نوجوان) انجام و در نهایت 19 مقاله برگزیده شد. از این تعداد 7 مقاله به ماه‌نامه پژوهش‌نامه انتقادی اختصاص یافت که  به‌عنوان مقاله برتر سال و شایسته تقدیر در حوزه نقد کتاب از آنها  تقدیر به عمل آمد. این 7 مقاله عبارت‌اند از:

۱. کلیات (برگزیده): بررسی و نقد کتاب روش‌­شناسی تحقیقات کیفی (مصطفی همدانی)

2. فلسفه، کلام و عرفان فلسفه (شایسته تقدیر): بررسی و نقد کتاب تاریخ فلسفه راتلج (سیدمصطفی شهرآیینی)

3.علوم تربیتی و روان‌شناسی (شایسته تقدیر): نقدی بر کتاب آموزش و پرورش تطبیقی: رویکردها، روش‌ها و اصول (عباس معدن‌دار آرانی)

4. دین - کلیات اسلام (شایسته تقدیر): بررسی و نقد کتاب از علم سکولار تا علم دینی (خسرو باقری نوع‌پرست)

5.علوم اجتماعی- علوم سیاسی (شایسته تقدیر): پرتویی نو بر اندیشه سیاسی اسلام: نقدکتاب تاریخ اندیشه سیاسی در اسلام (عباس خلجی)

6.علوم اجتماعی- اقتصاد (شایسته تقدیر): بررسی و نقد کتاب اقتصاد از نگاهی دیگر (وحید مقدم و هادی امیری)

7.  هنر (شایسته تقدیر): نقد و بررسی کتاب بنیان­‌های نظری و عملی موسیقی فیلم با رویکرد سینمای کشورهای اسلامی (حمید عسکری رابری)