عنوان کامل: پژوهشنامه انتقادی متون و برنامه‌های علوم انسانی

وب‌گاه: https://criticalstudy.ihcs.ac.ir/

شاپا الکترونیکی: 1650-2383

محل چاپ: ایران، تهران

ناشر: پژوهشگاه علوم‌انسانی و مطالعات‌فرهنگی

انجمن همکار: انجمن 

سال شروع انتشار: 1389

گروه علمی: علوم انسانی

زیر گروه: میان رشته‌ای

گرایش یا زمینه تخصصی نشریه: نقد کتاب، نقد نظریه، نقد برنامه‌های درسی

حوزه موضوعی نشریه: «اقتصاد»، «الهیات و ادیان»،، «تاریخ و تمدن»، «جامعه‌شناسی»، «فقه و حقوق»، «فلسفه»، «علوم سیاسی»، «مدیریت و سیاست‌گذاری» و «مطالعات علم و فناوری» 

زبان نشریه: فارسی (چکیده انگلیسی)

اعتبار نشریه: علمی‌ (مشاهده جزئیات)

نوع مقالات: پژوهشی، ترویجی، مروری (مشاهده جزئیات)

نوع انتشار: الکترونیکی

نوبت انتشار:فصل‌نامه (از ابتدای دی ماه 1401)

هزینۀ بررسی و انتشار مقاله: دارد (مشاهده جزئیات)

نوع داوری: حداقل 2 داور، همتراز خوانی دوسو پنهان (مشاهده جزئیات)

بازه زمانی بررسی اولیه مقالات دریافتی: تا 10روز

زمان داوری: حداقل سه ماه و حداکثر شش‌ماه

درصد پذیرش مقالات: 34%

دسترسی به مقاله‌ها: رایگان (تمام متن)

سیاست دسترسی و انتشار: دسترسی آزاد Open Access

مدل دسترسی به مقالات: در فرمت PDF 

مجوز انتشار و حق مؤلف: Creative Commons license CC-BY

سامانه مدیریت نشریه: شرکت سیناوب

نمایه‌شده: بلی (مشاهده جزئیات)

رتبه در نشریات وزارت علوم: رتبه الف (مشاهده جزئیات)

وضعیت در ISC در سال 1398: Q2 هنر و علوم انسانی (مشاهده جزئیات)

نوع نشریه در ISC: از نوع نشریات هسته (مشاهده جزئیات)

ضریب تأثیر پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC): سال 1398(0.171)

نام قبلی: فصل‌نامه نامه علوم انسانی

ایمیل نشریه: criticalstudies@ihcs.ac.ir

ایمیل دوم نشریه: criticalstudies3@gmail.com

شماره مجوز علمی کمیسیون نشریات وزارت علوم 3/381666 تاریخ 91/08/24

فصل‌نامه «پژوهشنامه انتقادی متون و برنامه‌­های علوم انسانی»، نشریه‌ای است حاوی مطالب تخصصی در حوزۀ علوم انسانی، که با هدف نقد، بازخوانی و بررسی متون و کتب علوم انسانی، ابتدا با نام «فصل‌نامه نامه علوم انسانی» در بهار 1379 منتشر شد و تا بهار سال 1388، 19 شماره از این نشریه در 15 مجلد به همین نام به چاپ رسید که از شمارۀ  6 و7 به بعد، ترتیب چاپ این مجله از فصل‌نامه به دو فصل‌نامه تبدیل شد. پس از آن، از شماره 20 تا 37 به صورت فصل‌نامه و با نام «پژوهشنامه انتقادی متون و برنامه‌های علوم انسانی»، از شماره 38 تا 47  دوماه­نامه،   از شماره 48 تا 109 به صورت ماه‌­نامه و در نهایت از شماره 110 تا کنون به صورت فصل‌نامه منتشر می‌گردد.

رویکرد این نشریه، چاپ و نشر مقالات نقد کتاب‌های برتر، نظریات مهم و برنامه‌های پژوهشی حوزه علوم انسانی است؛ که شامل مقالات پژوهشی_انتقادی و مقالات علمی_مروری‌ای است که متون اصیل علمی را مورد نقد و بررسی قرار می‌دهند و از این حیث راهی برای پژوهشگران علوم انسانی به منظور ورود به مباحثات این عرصه باز می‌کند. مقالات ارسالی برای کسب نمرۀ مناسب جهت چاپ و نشر در این نشریه، بهتر است دربردارندۀ بخش‌ها و مشخصات ذیل باشد:

انتظار می‌رود در تنظیم مقاله نقد علاوه بر رعایت قواعد عمومی مقاله‌نویسی علمی در نشریات علمی-پژوهشی، که در بخش راهنمای نویسندگان درج شده، از لحاظ محتوایی به موارد ذیل توجه شود: 

1- انتخاب کتاب‌های با اهمیت و اولویت‌دار برای نقد؛ اولویت ها در انتخاب آثار جهت نقد و بررسی شامل موارد چهارگانه زیر می‌شود:

الف: کتب جریان‌ساز و پایه‌گذار سنت علمی (همچون کتاب «ثروت ملل» آدام اسمیت؛ «پدیدارشناسی روح» هگل؛ «فصوص الحکم» ابن عربی و...)

ب: کتب دارنده نظریه‌های شاخص در دنیای علم: پررنگ بودن صبغه نوآورانه و اجتهادی. (همچون کتاب «حقیقت و روش» از هانس گئورگ گادامر: «اخلاق پروتستانی و روح سرمایه‌داری» ماکس وبر: «فقه الحدیث: مباحث نقل به معنا» اثر احمد پاکتچی؛ «احیای علوم سیاسی» حسین بشیریه و...)

ج: کتب آموزشی بارز با ارجاع پیشینه (همچون کتاب «جامعه‌شناسی» اثر آنتونی گیدنز؛ «بدایة الحکمة» اثر علامه طباطبائی و...)

د: کتب تأثیرگذار در جامعه علمی و فرهنگ عمومی (همچون کتاب «برخورد تمدن‌ها و بازسازی نظم جهانی» ساموئل هانتینگتون: «نظریه عدالت» جان راولز و...) 

2- یادکرد دلیل انتخاب کتاب ضمن تبیین انگیزه علمی و پژوهشی مؤلف به صورت عینی و مسأله محور

3- بیان زمینه‌های تاریخی و نظری کتاب اعم از خاستگاه تاریخی و جغرافیای سیاسی و سنت(های) علمی مرتبط با موضوع

4- بیان ایده محوری کتاب به همراه نقد و بررسی آن

5- بیان مکفی «استدلال‌های اصلی» حامل ایده محوری به همراه نقد و بررسی آن

6- یادکرد مناسبات فرهنگی و تمدنی اثر با شرایط تاریخی-فرهنگی ایران امروز

تبصره1: لازم به یادآوری است از مقالاتی که به معرفی و بررسی آثار علمی مهم اما کمتر شناخته شده و عمدتا غیر مرسوم در جامعه علمی کشور بپردازند، به ویژه کتاب‌های مهمی که تا کنون ترجمه نشده‌اند، با اولویت داوری خواهد شد.

تبصره2: ضروری است در مقاله نقد، تمرکز اصلی بر نقد کتاب بجای نقد موضوع باشد. همچنین از «کلی‌گویی» و «مبهم‌گویی» در فرایند نقد پرهیز شود و با فاصله گرفتن از هر گونه درشت‌گویی و عبارات کنایه‌آمیز از یک سو و هر تمجیدِ جانبدارانه‌مفرط از سوی دیگر، آداب اخلاقی نقد علمی رعایت گردد.

تبصره3: نقد و بررسی کتب درسی (Text Book) جز آنچه در توضیحات بالا آمده، در اولویت پذیش و چاپ قرار ندارد.

تبصره4: پژوهشنامه از مقالات علمی-ترویجی و مروری  ای که به جای نقادی کتب تراز که در مقالات علمی-پژوهشی صورت می‌گیرد، به بازخوانی آکادمیک کتب جریان‌ساز، اولویت دار و مغفول مانده در فضای علمی کشور به ویژه کتاب‌های شاخص غیر فارسی زبان پرداخته‌اند، استقبال کرده و در صورت داشتن شرایط علمی لازم آن‌ها را چاپ می‌کند.

*برای مطالعه بیشتر می­‌توانید به فایل «شیوه‌نامه تهیه مقالات نشریه پژوهشنامه انتقادی متون » موجود در راهنمای نویسندگان مراجعه نمایید.

دسترسی آزاد و رایگان به مقاله‌ها 

فصل‌نامه «پژوهشنامه انتقادی متون و برنامه های علوم انسانی» نشریه‌ای با دسترسی باز و آزاد به مقاله‌های منتشر شده است. در نشریات با دسترسی آزاد، دسترسی به فایل تمام‌متن مقالات فراهم و رایگان است.

حق نشر

حق چاپ (کپی رایت) مقالات منتشر شده درفصل‌نامه «پژوهشنامه انتقادی متون و برنامه‌های علوم انسانی» تحت مجوز بین‌المللی Creative Commons Attribution 4.0  ( مجوز کریتیو کامنز تخصیص 4.0 بین‌المللی ) حفظ می‌شود. نویسندگان به نشریه جواز انتشار مقالات را می‌دهند که با مجوز CC-BY عموم مردم اجازه استفاده مجدد از محتوای مقالات را دارند مشروط بر آنکه به درستی به مقالات ارجاع داده شود.